Зміна структури споживачів і відповідно характеру навантаження викликає різноманітне трактування реактивної потужності. Тому в даноій темі спробуємо встановити істину.
Насправді реактивної потужності, як фізичної величини не існує. Існує тільки єдина потужність. В колах змінного струму середнє за період значення прийнято називати активною потужністю.
Добуток діючих значень струму і напруги - повною птужністю, якої ВЗАГАЛІ НЕ ІСНУЄ. А вся проблема в тому, що діючі значення напруг і струм є СЕРЕДНЬОКВАДРАТИЧНИМИ, які не можна просто додавати і віднімати. Звідси і всі проблеми. При використанні миттєвих значень струмів і напруг ніякий проблем не виникає. Але всі привикли використовувати діючі значення, які показують прилади.
Реактивна потужність визначається як корінь з різниці квадратів повної (середньоквадратичної) і активної (середньої). Тому реактивна потужність є фіктивною і чисто математичною величиною. Правда коливний процес струму спричиняє цілком реальні втрати в активних елементах мережі.
Проте в несинусоїдних колах звичайний трикутник потужностей S,P,Q не справджується.
Реактивну потужність варто розділити на реактивну зсуву Q і реактивну спотворення T, оскільки природа їх різна.
Зсув між напругою і струмом виникає в індуктивних елементах і спричиняє реактивну потужність зсуву Q, яка звичайно має місце в СИНУСОЇДНИХ колах.
В НЕСИНУСОЇДНИХ колах середньквадратичне значення відрізняється від діючого. Тому тут МАТЕМАТИЧНО виникає ще й реактивна потужність спотворення синусоїдного струму Т.
До речі. Звичайні стрілочні прилади вимірюють саме СЕРЕДНЮ МОДУЛЬНУ величину струму, яка в синусоїдних колах пропорційна діючій (менша в 1,175412718 разів). Тому при несинусоїдному струмі , чи напрузі вони будуть показувати НЕВІРНЕ значення. Як працюють цифрові не знаю.
Але правильно визначати саме СЕРЕДНЬОКВАДРАТИЧНЕ значення.